elektryk, SEP, kursy SEP
Technologia Przemysł

Po co potrzebne są uprawnienia elektryczne?

Powszechnie twierdzi się niejednokrotnie, że to marzenia wytyczają drogę człowieka. Ile w tym prawdy, stwierdzić może wyłącznie każdy indywidualnie. Bądź co bądź to nie tylko marzenia, ale również szereg zdobytych uprawnień oraz wiedzy pozwala na wykonywanie upragnionego fachu. Tak sprawa przedstawia się w wielu przypadkach, a elektryk nie stanowi wyjątku.

Uprawnienia sepowskie – czy konieczne?

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu tzw. złotą rączkę, czyli osobę potrafiącą zrobić dosłownie wszystko. O ile umiejętność ta jest niezwykle cenna, o tyle zawodowe wykonywanie wielu czynności niestety nie jest możliwe bez zdobycie odpowiednich certyfikatów.

Uprawnienia elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, przyznawane są elektryką, którzy przeszli szkolenie SEP, ale także zdali egzamin końcowy z wynikiem pozytywnym. Co więcej, uprawnienia nie są przyznawane dożywotnio. W związku z tym już na samym starcie kariery jako elektryk nastawić należy się na regularne odnawianie uprawnień SEP.

Otwarcie należy przyznać, że urządzeniami elektrycznymi zajmuje się wiele osób, z czego spory odsetek nie posiada żadnych zezwoleń na wykonywanie takiej właśnie pracy. O ile fakt ten nie jest uciążliwy, kiedy właściciel domu montuje gniazdko elektryczne na własną rękę, o tyle samouk nie zostanie przyjęty przez żadną szanującą się firmę na stanowisko elektryka. Dlatego każda osoba, która w jakikolwiek sposób swoją przyszłość wiąże z wykonywaniem zawodu elektryka, musi odbyć odpowiedni kurs oraz zaliczyć pozytywnie końcowy egzamin.

Uprawnienia SEP do 1 kV

Nie od dziś wiadomo, że urządzenia elektryczne różnią się pomiędzy sobą i bynajmniej wcale nie chodzi o ich wielkość bądź kształt. Różnice wynikają m.in. ze sposobu funkcjonowania, ale również wysokości napięcia elektrycznego niezbędnego, aby urządzenia te działały prawidłowo.

Podejmując szkolenie SEP należy zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy odbycie szkolenia oraz zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym pozwoli na pracę z urządzeniami, instalacjami bądź sieciami działającymi w oparciu o napięcie do 1kV czy powyżej. Fakt ten jest niezwykle istotny, bowiem uprawnienia SEP do 1kV nie pozwala podejmować legalnie jakichkolwiek czynności w przypadku nawet nieznacznego przekroczenia przyjętej wartości.

Dodatkowo uprawnienia posiadają znaczniki G. Stąd też wyróżnia się uprawnienia G1 pozwalające na pracę z energią elektryczną, G2 – ciepłem, a także G3 oznaczające urządzenia, instalacje i sieci gazowe.