stomatolog
Zdrowie i uroda

Nawyki, które niszczą nam zęby

Poznań to miasto, którego mieszkańcy naprawdę bardzo dbają o stan swojego uzębienia. Niestety czasem wykonujemy pewne czynności, nawet nie wiedząc za dobrze, że one naprawdę aż tak mocno szkodzą nam na zęby. O czym warto tu powiedzieć? Jakie nawyki, które niszczą zęby zdarzają się w życiu każdego z nas?

1) niezdrowa dieta

Niezdrowa dieta – o tym mówi w zasadzie każdy dentysta Poznań. Jednak często to pojęcie jest nie do końca dobrze tłumaczone. Oczywiście bowiem mówi się o tym, że w żadnym wypadku nie powinniśmy przesadzać ze słodyczami, że powinno się ograniczyć ilość węglowodanów w posiłku, że niezdrowo jest pić słodkie napoje.

Jednak to nie koniec prawdy. Każdy stomatolog Poznań powie nam także, że bardzo niebezpieczne dla naszych zębów są wszelkie wody smakowe. Co więcej, zasadniczo zdrowe odżywianie, zbilansowana dieta i odpowiednia ilość minerałów i witamin, pomogą znacząco naszym zębom.

Dentysta Poznań powie również zapewne, że istotne jest, aby zredukować ilość wypijanej kawy i mocnej herbaty oraz zrezygnować z tytoniu.

2) gazowane napoje

Właśnie wspomniano wyżej, że w zasadzie to nie powinno się pić wód gazowanych o jakimś smaku. O co tutaj chodzi? Dlaczego każdy stomatolog Poznań mówi, że trzeba zrezygnować koniecznie ze słodzonych napojów?

Otóż często takie napoje działają szkodliwie nawet na dwa sposoby. Przede wszystkim są one lekko kwaśne, w związku z czym uszkadzają szkliwo. Dalej, słodka ciecz łatwo przylepia się do zęba i trudno jest ją usunąć szczoteczką podczas mycia zębów. A taki cukier na zniszczonym szkliwie stanowi wręcz idealne miejsce do rozwoju wszelkich bakterii.

3) zgrzytanie zębami

To bardzo ciekawe i o tym często nie myślimy. Jednak istnieje specjalna klinika dentystyczna Poznań, która właśnie specjalizuje się w leczeniu zgrzytania zębami oraz wszelkich wad związanych z nieprawidłowym napięciem chociażby mięśni żwaczy. Najczęściej cierpią na takie dolegliwości młode osoby oraz pacjenci w średnim wieku, którzy mają w życiu dość sporo stresów.

Takie zgrzytanie zębami w nocy powoduje bardzo mocne tarcie szkliwa, wobec czego oczywiście psuje się ono bardzo szybko. Warto jeszcze podkreślić, że na szczęście obecnie każda klinika dentystyczna Poznań może zaoferować swoim pacjentom specjalne nakładki, które znacząco pomagają skorygować tę wadę.

4) wymioty, schorzenia przewlekłe

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że różnego rodzaju choroby przewlekłe oraz wymioty czy bulimia także bardzo mocno przyczyniają się do osłabienia szkliwa i do wystąpienia próchnicy.