elektryk, SEP, uprawnienia SEP
Technologia Przemysł

Jak ukończyć szkolenie SEP?

Szkolenia SEP są coraz bardziej popularne. Nie tylko w środowisku elektryków. Dlaczego warto ukończyć tego typu kurs? Jaką wiedzę można na nim zdobyć? W jaki sposób przeprowadzane są zajęcia? Jakie wymagania trzeba spełnić, by zapisać się na szkolenie sepowskie? Oto najważniejsze informacje o podnoszeniu swoich kwalifikacji za pomocą tego typu szkolenia.

Czym są szkolenia SEP?

W celu zrozumienia, czym tak naprawdę są kursy sepowskie, należy wyjaśnić znaczenie skrótu SEP. Oznacza on Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli organizację, która zajmuje się tworzeniem tego typu szkoleń dla zainteresowanych osób z branży. Warto zaznaczyć, że by przystąpić do kursu, nie trzeba spełniać wielu wymagań – prawie każdy może skorzystać z takiej oferty. Jakie są więc minimalne warunki? Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią i posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Szkolenie SEP jest więc dostępne dla większości zainteresowanych.

W jakim celu odbywa się kursy sepowskie?

SEP szkolenie jest niezbędne dla każdego, kto pracuje w branży elektrycznej. Obecnie wielu pracodawców zwraca uwagę na to, czy kandydat na dane stanowisko posiada odpowiednie kwalifikacje – w tym ukończony kurs sepowski. Udokumentowane umiejętności mogą więc stać się sporą zaletą w procesie rekrutacji. Co więcej, niejedna osoba decyduje się ukończyć to szkolenie, by zwyczajnie wiedzieć, jak poradzić sobie z domowymi usterkami elektrycznymi. Wiedza z tego zakresu znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala zaoszczędzić – nie trzeba wzywać fachowca do naprawy, samemu można poradzić sobie z problemem.

W jaki sposób ukończyć SEP szkolenie? Przebieg kursu

Wiadomo już, że w celu przystąpienia do kursu SEP nie trzeba spełniać wielu wymagań. Co jednak należy zrobić, by uzyskać potwierdzenie ukończenia szkolenia? Konieczny jest udział w zajęciach stacjonarnych lub online, a następnie zdanie egzaminu ustnego. Warto zaznaczyć, że całość nie trwa długo. Wystarczy poświęcić na naukę kilka do kilkunastu godzin. Wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia. Możliwe jest także zorganizowanie szkolenia w zamkniętej grupie – np. dla pracowników danej firmy. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu organizacja przesyła uczestnikowi świadectwo ukończenia kursu. Zazwyczaj dociera ono maksymalnie po dwóch tygodniach od zdania testu.