Suchy zębodół – powikłanie po ekstrakcji zęba
Zdrowie i uroda

Suchy zębodół – powikłanie po ekstrakcji zęba

Jednym z powikłań, które może pojawić się po wyrwaniu zęba, jest suchy zębodół. Jakie są objawy suchego zębodołu? Co sprzyja jego powstawaniu? Jak się go leczy?

Czym jest suchy zębodół?

Pod pojęciem suchego zębodołu znajduje się powikłanie po ekstrakcji, czyli po wyrwaniu zęba. Najczęściej powikłanie to pojawia się w kilka dni po wykonaniu zabiegu.

Głównym objawem jest silny ból, który wymaga szybkiej interwencji specjalisty jak dentysta Łódź jest jednym z miast, gdzie można otrzymać wtedy fachową pomoc.

Powikłanie to jest efektem zapalenia zakończeń nerwowych w zębodole. Dochodzi wtedy do nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, którym mogą towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, stany podgorączkowe, nieprzyjemny posmak w ustach i przykry oddech, szarawy nalot na ścianach zębodołu.

Suchy zębodół – przyczyny

Pojawienie się suchego zębodołu może mieć różne przyczyny. Są to między innymi nieprawidłowo wykonany zabieg ekstrakcji, wybrane schorzenia, nieprzestrzeganie zaleceń specjalisty jak stomatolog Łódź służy wtedy szybkim wsparciem.

Główne przyczyny suchego zębodołu:

 • brak skrzepu lub jego rozpad w zębodole po ekstrakcji
 • wypłukanie skrzepu z zębodołu
 • urazy zębodołu
 • nadmierne wyłyżeczkowanie zębodołu
 • problemy immunologiczne
 • nadciśnienie
 • problemy z krzepliwością krwi
 • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
 • cukrzyca
 • palenie tytoniu do 3 dni po zabiegu
 • picie gorących napojów po usunięciu zęba

Dokładne informacje o tym, jak postępować po ekstrakcji, przekazuje zawsze gabinet czy klinika dentystyczna Łódź czy w innym mieście, w którym zabieg wykonano.

Jak wygląda leczenie suchego zębodołu?

Gdy pacjent zauważa u siebie objawy suchego zębodołu, powinien jak najszybciej udać się do gabinetu, w którym przyjmuje stomatolog Łódź to szeroka gama adresów do wyboru.

Postępowanie polega wtedy na odpowiednim oczyszczeniu zębodołu i przepłukaniu go roztworem soli fizjologicznej albo dwuwęglanu sodu, a następnie zastosowaniu leków umieszczanych w zębodole. Podczas leczenia stosowana jest także ozonoterapia oraz laseroterapia – takie zabiegi mogą zaproponować prywatny gabinet, klinika dentystyczna Łódź.

Suchy zębodół po ekstrakcji – zapobieganie


Aby zapobiegać powstaniu suchego zębodołu, powinno się przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu zaleceń, jakie przekazał dentysta Łódź jest miastem, gdzie można otrzymać wsparcie, gdy do powikłania jednak dojdzie.

Właściwa pielęgnacja po zabiegu ekstrakcji nie jest w stanie całkowicie zapobiec suchemu zębodołowi, dlatego należy dokładnie obserwować miejsce po wyrwaniu zęba i w razie potrzeby natychmiast udać się do gabinetu.