gabinet stomatologa, dentysta
Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe nie tylko przy próchnicy. Kiedy jeszcze jest konieczne?

Leczeniem kanałowym nazywa się zaawansowaną technikę leczenia endodontycznego, które służy do uratowania zęba przed jego ekstrakcją, czyli wyrwaniem. Najczęściej „kanałówka” kojarzy się z leczeniem próchnicy zębów, lecz warto wiedzieć, że prowadzona jest też w innych celach.

Czym jest leczenie kanałowe?

Procedura leczenia kanałowego, inaczej endodontycznego, polega na dokładnym usunięciu miazgi z komory zęba i z jego kanałów oraz uzupełnieniu wnętrza za pomocą specjalnego materiału.

Aktualnie w leczeniu kanałowym często stosuje się nowoczesne sprzęty, na przykład mikroskopy stomatologiczne i endometry mierzące kanały zębowe.

Gdy poszukiwany jest specjalizujący się w tym zakresie stomatolog Wrocław ma wiele polecanych gabinetów.

Dentysta Wrocław: gdzie skorzystać z leczenia kanałowego?

Prywatny gabinet czy klinika stomatologiczna Wrocław – to najczęściej poszukiwane oferty we Wrocławiu wtedy, gdy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Co prawda dostępne jest ono także na NFZ, lecz w bardzo ograniczonym zakresie.

Dobry dentysta prywatny może wyleczyć kanałowo wszystkie zęby pacjenta, podczas gdy NFZ refunduje jedynie leczenie jedynek, dwójek i trójek. Ponadto w prywatnych gabinetach stosowane są nowocześniejsze sprzęty poprawiające komfort i efekty leczenia.

Kiedy prowadzi się leczenie kanałowe?

Najczęściej leczenie kanałowe jest kojarzone jako efekt głębokiej próchnicy, która atakuje miazgę zębową. Warto jednak wskazać, że leczenie endodontyczne jest też prowadzone z innych wskazań.

Z leczenia kanałowego korzysta się między innymi w poniższych przypadkach:

  • Martwica miazgi zębowej – może do niej dojść na skutek urazów czy zapaleń zęba. Miazga i ząb nabierają wtedy koloru szarego.
  • Zwichnięcie albo złamanie zęba – ząb można wtedy odratować, jednak konieczne jest jego leczenie kanałowe, by zapobiec infekcji i odrzuceniu go przez organizm.
  • Wykonanie korony protetycznej – gdy naturalna korona zęba jest mocno zniszczona, można umieścić na nim całkowicie nową koronę. Wtedy wykonuje się także leczenie kanałowe, by uniknąć infekcji miazgi.
  • Zakładanie mostu protetycznego – most jest rodzajem stałej protezy stomatologicznej. Zakładany jest na dwóch okolicznych zębach, tzw. zębach filarowych, które muszą być najczęściej przeleczone kanałowo. Można wtedy zmniejszyć ryzyko związane z potrzebą zdjęcia mostu, gdy dojdzie do próchnicy zębów filarowych.

Stomatolog Wrocław: ile kosztuje leczenie kanałowe?

Dla placówek jak gabinet czy klinika stomatologiczna Wrocław oferuje średnie ceny na poziomie 500-1800 zł za jeden ząb leczony kanałowo zależnie od liczby jego kanałów.

Prywatny dentysta Wrocław – opinie, cenniki i adresy gabinetów można sprawdzić w internecie.