narzędzia, elektryka, SEP
Technologia Przemysł

Uprawnienia SEP – ile kosztuje ich uzyskanie? Cena kursu + egzamin SEP

Osoby posiadające uprawnienia SEP w zakresie G1, G2 lub G3 mogą prowadzić działania w zakresie eksploatacji oraz dozoru sprzętów, instalacji i sieci elektrycznych, ciepłowniczych lub gazowych. Ile kosztuje otrzymanie uprawnień SEP?

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Żeby można było posługiwać się uprawnieniami SEP, konieczne jest skorzystanie z kursu oraz zaliczenie egzaminu odbywającego się przed komisją składającą się z przedstawicieli SEP lub innego organu, który ma prawo do ich nadawania.

Kursy są organizowane w trzech kategoriach, czyli:

  • G1 – umożliwiają uzyskanie uprawnień elektrycznych SEP,
  • G2 – umożliwiają uzyskanie uprawnień ciepłowniczych (cieplnych) SEP,
  • G3 – umożliwiają uzyskanie uprawnień gazowych SEP.

Wszystkie z powyższych trzech kategorii dzielą się także na dwie podkategorie – eksploatację oraz dozór.

Za przyznane przez SEP uprawnienia cena jest podobna w większości ośrodków działających na terenie Polski. Ile trzeba będzie za nie zapłacić?

SEP uprawnienia cena – ile kosztują?

Aby otrzymać uprawnienia SEP, trzeba zapłacić za kurs oraz za egzamin. Dla osób chcących uzyskać uprawnienia elektryczne czy też uprawnienia gazowe cena będzie zatem składała się z dwóch elementów – szkolenia oraz egzaminu.

Za organizowany przez ośrodek szkoleniowy kurs SEP cena rozpoczyna się najczęściej od około 95 złotych.

Ceny mogą być jednak wyższe w zależności od wybranego ośrodka szkoleniowego oraz formy prowadzenia zajęć. Obecnie, ze względu na COVID, wiele ośrodków prowadzi zajęcia w formie wideokonferencji, które są droższe od szkoleń stacjonarnych. Taniej można natomiast uczyć się do egzaminu samodzielnie przez portal e-learningowy.

Gdy chodzi natomiast o koszt egzaminu na uprawnienia cieplne, uprawnienia elektryczne oraz na uprawnienia gazowe cena wynosi 280 złotych za eksploatację oraz 280 złotych za dozór.

Kurs SEP cena – dodatkowe opłaty i rabaty

Osoby, które chciałyby uzyskać uprawnienia SEP, muszą także przygotować się na dodatkowy wydatek, gdy chciałyby, aby dokumentacja została przetłumaczona na inny język, na przykład angielski czy niemiecki. Cena za tłumaczenie wynosi około 65 złotych.

Warto też wskazać, że jeżeli szkolenie i egzamin organizowane są dla grupy osób, na przykład dla pracowników, wtedy ośrodek bardzo często może zaproponować specjalne rabaty, dlatego koszt za jednego uczestnika jest jeszcze niższy.