elektryk, SEP
Technologia Przemysł

Kurs SEP a KKZ

Nauka elektryki to bardzo skomplikowany proces, który wymaga nie tylko skupienia się na zajęciach, ale też przyswojenia wiedzy we własnym zakresie. Aby zdać egzamin sepowski, warto mieć stosowną podstawę edukacyjną. Z pewnością jest nią kwalifikacyjny kurs zawodowy, który – przynajmniej w teorii – powinien zapewnić uczestnikowi maksimum kompetencji w danym zakresie.

Solidna podstawa, czy marnotrawstwo czasu?

Osoby chcące zdać egzamin sepowski powinny mieć sporą wiedzę na temat elektryki, elektrotechniki i energetyki. Owszem, egzamin ten można poprzedzić specjalistycznym kursem SEP, ale zapewnia on wyłącznie dostęp do tej wiedzy, która będzie niezbędna w trakcie egzaminu. Chcąc pracować zawodowo jako elektryk, trzeba posiadać znacznie szerszą wiedzę. Można się z nią zapoznawać zarówno w trakcie zajęć lub też we własnym zakresie. Tak czy inaczej, zwykły kurs sepowski to za mało.

Tytuł a uprawnienia

System kwalifikacyjnych kursów zawodowych zapewnia dostęp do szerokiego spektrum specjalistycznej wiedzy. W przypadku tematów związanych z elektryką, istnieją co najmniej trzy kwalifikacje, których zdanie uprawnia do tytułu technika elektryka. Oczywiście posiadanie tego tytułu nie oznacza, że od razu można przystąpić do pracy jako elektryk. Istotny jest tu wspomniany kurs sepowski, który jest swoistą syntezą wiedzy, jaką można zdobyć w trakcie nauki zawodu w ramach KKZ. Naturalnie istnieją różne kursy SEP, które są dostosowane do wybranych specjalizacji (np. obsługa i eksploatacja urządzeń, pomiary, dozór elektryczny). Trzeba jednak pamiętać, że uprawnienia zdobywa się od “zera”, czyli od uprawnień na 1 kV.

Co daje egzamin SEP?

Dopiero pozytywny przebieg egzaminu SEP pozwala rozpocząć pracę w zawodzie elektryka, aczkolwiek tylko w tym zakresie, jakiego dotyczył kurs i sam egzamin. Po zdaniu tego ostatniego młody elektryk otrzymuje specjalne uprawnienia (najczęściej po kilkunastu dniach od egzaminu), które są ważne przez kilka lat. Co ważne, w książeczce SEP widnieje również data ważności posiadanych uprawnień.

Reasumując, dopiero egzamin sepowski daje możliwość zdobycia uprawnień elektrycznych. Tytuł uzyskany w ramach wspomnianych kwalifikacyjnych kursów zawodowych daje możliwość pracy wyłącznie z tzw. napięciami bezpiecznymi, które nie mają wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.