narzędzia elektryka
Technologia Przemysł

Czym są uprawienia sep do 1kv?

Wiele osób ma w swojej rodzinie elektryka. Taki człowiek bez problemu wyjaśni, co kryje się pod tajemniczo brzmiącym skrótem SEP. Chodzi tutaj oczywiście o Stowarzyszenie Elektryków Polskich. To pozarządowa organizacja o charakterze naukowo-technicznym, która zrzesza doświadczonych specjalistów i organizuje przydatne kursy.

Dlaczego uprawnienia sep są ważne?

Wiadomo już, co oznacza sam termin SEP. Skupmy się teraz na samej potrzebie zapisywania się na kurs sep Cena za uczestnictwo w takim szkoleniu może być różna, o czym jeszcze wspomnimy. Ważne jest natomiast to, że ukończenie owego kursu pozwoli na podejście do ustnego egzaminu. Dopiero jego zdanie spowoduje, że otrzymamy świadectwo będące dowodem nabytych umiejętności. Bez tego, specjalnego dokumentu nie zostaniemy przyjęci do firmy na stanowisko dotyczące bezpośrednio branży elektrycznej.

Uprawnienia sep cena i rodzaje

Zanim przejdziemy do informacji związanych z kosztem szkoleń i egzaminów, najpierw warto dowiedzieć się, jakie są typy sepowskich uprawnień. Okazuje się, że wymienia się ich trzy grupy. Mowa o kwalifikacjach G1, G2 i G3. Pierwsza grupa obejmuje tematykę dotyczącą eksploatacji oraz dozoru wszelkich urządzeń, które wytwarzają, przesyłają i zużywają energię elektryczną. Z kolei G2 to uprawnienia dla osób chcących obsługiwać instalacje cieplne, a G3 dla pracowników stojących przy sieciach gazowych.

W przypadku G1, często chodzi o uprawnienia sep cena w tym przypadku za uczestnictwo w szkoleniu wyniesie średnio kilkaset złotych (najmniej około stu). Na jej wysokość ma wpływ chociażby samo miejsce odbywania się kursu, a także dostępne materiały. Inny koszt będzie w przypadku wygodniejszej formy online. Jedno jest jednak stałe i pewne – szkolenie, a następnie zdany egzamin (jego koszt ustalany jest przez ustawodawcę to dziś 280 zł, po nowym roku wyniesie 301 zł), umożliwią obsługę (w tym konserwację i remont) maszyn pracujących pod maksymalnym napięciem 1kv. Tym samym spowodują, że nastąpi duży skok w rozwoju zawodowym (łatwiej otrzyma się pracę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami).

Uprawnienia sep – inne informacje

Nie jest już tajemnicą, ile za kurs sep cena wynosi. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że tego typu uprawnienia w postaci świadectwa będą ważne tylko przez 5 lat (licząc od daty przeprowadzenia ustnego egzaminu). Na szczęście odnowienie owych kwalifikacji nie jest trudne, a same wymagania, które pozwolą zapisać się na szkolenie, także wydają się mało skomplikowane. Wystarczy osiągnąć pełnoletność i mieć podstawowe wykształcenie.