dentysta, stomatolog dla dzieci
Zdrowie i uroda

Jak sprawić, by dziecko polubiło się z dentystą?

Dla wielu osób dorosłych leczenie zębów to prawdziwa trauma, dlatego warto zawczasu zadbać o to, by stomatologia dziecięca Łódź nie stała się tym samym dla malucha. Poniższe metody pozwolą mu skojarzyć ją z czymś bardzo pozytywnym. Bo wizyty u stomatologów nie muszą być katorgą, bynajmniej!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kardynalnym (a niestety wciąż popełnianym) błędem jest udanie się do dentysty z dzieckiem dopiero w momencie, gdy już dojdzie do rozwinięcia się próchnicy albo jeszcze innej choroby. A tę wstępną wizytę warto odbyć właśnie wtedy, kiedy wszystko jest w najlepszym porządku. Dzięki temu dziecko będzie mogło przyzwyczaić się do nowej placówki w komfortowych warunkach. Stomatolog dziecięcy Łódź na spokojnie wszystko mu pokaże i wytłumaczy. Gabinet nie zostanie od razu skojarzony z bólem, dyskomfortem czy czymś nieprzyjemnym.

Dbałość o zęby na co dzień

Nie można też liczyć na to, że maluch spokojnie rozsiądzie się na fotelu stomatologicznym i pozwoli na przeprowadzenie przeróżnych zabiegów, jeżeli sam nie będzie przyzwyczajony do robienia czegokolwiek ze swoimi ząbkami. Takie przyzwyczajenia wyrabia się w domowych warunkach. Dentysta dziecięcy Łódź odpowiada już tylko za to, co dzieje się w gabinecie. Na co dzień warto więc rozbudzać w maluchu ciekawość związaną z ząbkami i też pokazywać mu, jak o te ząbki należy dbać – razem z nim je pielęgnować poprzez ich regularne szczotkowanie, ale też i nitkowanie czy płukanie buzi specjalnymi płynami.

Dla dziecka, które z zamiłowaniem i pewną dozą przyjemności podchodzi do dbania o zęby, stomatologia dziecięca Łódź staje się wręcz fascynującą dziedziną. Wizyta u dentysty może wtedy przyjąć formę niemalże jakiejś przygody, zwłaszcza gdy za każdym razem kończy się ona wręczeniem orderu dzielnego pacjenta (w wielu gabinetach małym pacjentom przyznaje się tego typu nagrody).

Zachowanie rodzica też ma znaczenie

Stomatolog dziecięcy Łódź najbardziej przeraża te maluchy, których rodzice sami boją się dentystów i otwarcie o tym mówią. A pewne rzeczy lepiej jednak zachować dla siebie. Albo przynajmniej mówić o nich w taki sposób i w takich warunkach, by krytyka gabinetów i dentystów nie docierała do malucha. Dentysta dziecięcy Łódź nie powinien odpowiadać za nieprzyjemne doświadczenia rodziców. Nawet jeśli rodzic sam boi się leczenia zębów, nigdy nie powinien wspominać o tym przy dziecku.