zdrowe zęby, stomatologia
Zdrowie i uroda

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to dość skomplikowany zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. W renomowanej klinice dentystycznej specjalista nie powinien mieć problemu z jego przeprowadzeniem. Warto zaznaczyć, że taki zabieg przeważnie przeprowadzany jest w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Nierzadko jest to jedyny sposób na dostęp do źródła stanu zapalnego, który często wywołuje dolegliwości bólowe u pacjenta. Dobrze dowiedzieć się, jaki jest przebieg resekcji korzenia zęba, a także jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do takiego zabiegu stomatologicznego.

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Wiele osób zastanawia się, na czym polega resekcja korzenia zęba. Okazuje się, że taki zabieg polega na amputacji wierzchołka oraz usunięciu zmian w obrębie korzenia zęba. Przeprowadzany jest on przeważnie w zębach jednokorzeniowych. Mowa tutaj o siekaczach oraz kłach. Dzięki temu można zapobiec następnym zmianom zapalnym, a kolejno uratować zęby przed usunięciem, co jest bardzo ważne. Trzeba też zdawać sobie sprawę z faktu, że resekcja wierzchołka korzenia dokonywana jest w przypadku braku sposobności do przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego. Zabieg ten przeprowadzany jest też wtedy, kiedy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się leczeniu stomatologicznemu.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu resekcji zęba?

Warto zaznaczyć, że istnieją również inne wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu. Mowa tutaj przede wszystkim o zębiniakach. Są to zwyrodnienia miazgi zębowej pod postacią zwapnionych złogów soli mineralnych. Występują one w dolnych siekaczach, trzonowcach, a także zębach zatrzymanych czy niewyrzniętych. Najpopularniejszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu resekcji zęba jest nieudane leczenie endodontyczne, a także powikłania po nim występujące. Resekcja korzenia zęba wymagana jest także w przypadku samoistnego obumarcia zęba oraz utrzymywaniu się zmian zapalnych wokół korzenia. Warto zaznaczyć, że tego typu zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę z dziedziny chirurgii stomatologicznych, a także leczenia stomatologicznego. Resekcja wierzchołka korzenia zęba przeprowadzana jest w praktycznie każdym renomowanym gabinecie dentystycznym. Zabieg odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, co jest bardzo istotne.