korony, mosty
Zdrowie i uroda

Korony i mostki zębowe – dla kogo?

W przypadku znacznych ubytków, uszkodzeń, czy też poważnych ingerencji w strukturę zęba konieczne jest wykonanie uzupełnienia protetycznego, jednego lub większej ilości zębów. Do najbardziej trwałych, a zarazem najwygodniejszych w użytkowaniu, należą stałe uzupełnienia protetyczne. W przeciwieństwie do protez zębowych, mogą one zostać zdjęte jedynie przez dentystę, a ich pielęgnacja nie różni się praktycznie niczym od pielęgnacji naturalnego uzębienia. W jakich przypadkach stosuje się stałe uzupełnienia protetyczne i jakie rozwiązania są do wyboru? Oto garść podstawowych informacji.

Mosty zębowe – Stomatologia Warszawa ochota

Most zębowy to rodzaj konstrukcji złożonej z przęsła (korony zębowe, które mają być wstawione w miejsce brakujących zębów) oraz filarów, który stanowią, co najmniej, dwa zdrowe zęby, mogące pełnić funkcję wspierającą dla mostu. Ten typ odbudowy protetycznej braków w uzębieniu jest dobrą alternatywą dla ruchomych protez, których użytkowanie przysparza wielu problemów. Mosty protetyczne są trwałe, można także dopasować ich kolorystykę zgodnie z kolorem uzębienia pacjenta, dzięki czemu są one praktycznie niewidoczne. W zależności od potrzeb i preferencji, istnieje kilka rodzajów mostów protetycznych. Należą do nich: mosty ceramiczne – wykonane na podbudowie metalowej, mosty pełnoceramiczne, mosty kompozytowe bądź akrylowe. Pierwsze z nich, cechują się największą trwałością, natomiast mosty pełnoceramiczne mają wyjątkowe walory estetyczne i stosuje się je często w przypadku dobrze widocznych zębów. Ten rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego ma jeszcze jedną zaletę – jest przystępniejszy cenowo niż implant.

Dentysta Warszawa ochota – korony zębowe

Innym, równie wygodnym rozwiązaniem są korony zębowe. Jest to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego w formie nakładki na zniszczony ząb. Wykonuje się je na odpowiednio spiłowanej podstawie z istniejącego zęba. Korona pełni funkcję wzmacniającą i ochronną, odtwarzając widoczną część zęba. Stomatologia Warszawa Ochota zadba o to, by kolorystyka uzupełnienia była dopasowana do naturalnego koloru uzębienia. Do najczęściej wybieranych i stosowanych rodzajów korony stomatologicznej, należą korony pełnoceramiczne (łudząco podobne do naturalnych zębów – stąd ich zastosowanie w widocznych częściach zgryzu), porcelanowe na podbudowie metalowej (wyjątkowo trwałe, najlepsze do zębów bocznych) lub na podbudowie ceramicznej.