gabinet stomatologiczny, dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

RTG zęba Śląsk – co warto wiedzieć o badaniu

RTG zęba Śląsk to jedno z najpopularniejszych badań, które pozwala dokładnie zdiagnozować stany chorobowe i zapalne. Mowa tutaj oczywiście o stanach rozwijających się wewnątrz zęba. Zdjęcie rentgenowskie ułatwia ocenienie struktury poszczególnych korzeni zębowych. Bez badania rtg leczenie kanałowe jest bardzo utrudnione.

RTG pantomograficzne – co trzeba wiedzieć?

Pantomogram wykorzystywany jest do ocenienia stanu całej jamy ustnej. Zdjęcie pantomograficzne obejmuje wszystkie zęby, dlatego też jest bardzo przydatne u pacjentów, którzy dawno nie byli na wizycie kontrolnej. W dużej mierze to właśnie dzięki pantomogramowi można ocenić, które zęby wymagają interwencji dentysty i w jakiej kolejności należy leczyć poszczególne zęby. Pantomogram umożliwia również ocenienie wyrastających ósemek, które jak powszechnie wiadomo mają bezpośredni wpływ na całe uzębienie. Zęby mądrości bardzo często powodują nacisk na sąsiadujące zęby, co niestety prowadzi do deformacji.

Cefalometryczne badanie RTG

Cefalometryczne RTG zębów Ruda Śląska wykorzystywane jest najczęściej w leczeniu ortodontycznym. Dzięki badaniu doświadczony ortodonta może dokładnie ocenić poszczególne wady zgryzu. Cefalometryczne RTG obejmuje nie tylko zęby, ale również kości, cząstki i zatoki. Badanie trwa kilka minut i co najważniejsze jest bezbolesne dla pacjenta.

Punktowe leczenie RTG

Jeżeli w grę wchodzi jedynie leczenie pojedynczego zęba to wówczas stomatolog oferuje punkowe RTG zęba Ruda Śląska. Na podstawie badania dentysta może ocenić stan korzeni zęba, czy też stan procesu zapalnego. RGT punktowe bardzo często wykonuje się po zakończeniu leczenia kanałowego. Na jego podstawie możliwe jest sprawdzenie jakości wypełnienia poszczególnych kanałów.

Czy RTG zęba Śląsk jest szkodliwe?

Przy robieniu zdjęć RTG zębów wykorzystuje się tylko niewielkie dawki promieniowania X. Najbardziej bezpieczne jest oczywiście punktowe RTG zębów Ruda Śląska. Pamiętać należy o tym, że bezpiecznie w ciągu roku można wykonać nawet kilka zdjęć punktowych. Dawkę promieniowania można ograniczyć za pomocą radiowizjografii komputerowej. Pamiętać należy o tym, że RTG zęba Ruda Śląska nie jest zalecane w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia. RTG zęba Śląsk nie jest także dobrym wyborem dla kobiet w ciąży. Osoby zainteresowanie zrobieniem zdjęcia RTG powinny rozejrzeć się za porządnym gabinetem stomatologicznym, który dysponuje odpowiednim sprzętem.