elektryka, SEP, uprawnienia SEP
Technologia Przemysł

Czy warto zrobić kurs SEP?

Podstawowy kurs SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) pozwala na rozpoczęcie samodzielnej pracy na stanowisku elektryka, a specjalistyczne kursy dają możliwość wykonywania wielu zawodów, w których wymagana jest duża wiedza i niemałe umiejętności. Dlatego też coraz większa grupa osób decyduje się na rozpoczęcie odpowiednich szkoleń. Czy na pewno warto?

Do czego dokładnie potrzebne są uprawnienia SEP?

Czy do pracy z instalacjami elektrycznymi zawsze potrzebne są uprawnienia SEP? I tak i nie. W wielu zakładach pracy zatrudnione osoby mają bezpośredni kontakt z elementami tego rodzaju instalacji i nie potrzebują w tym celu specjalnych uprawnień. O wiele ważniejsze są w tym przypadku szkolenia stanowiskowe organizowane przez pracodawcę. Uprawnienia takie niezbędne są w przypadku, jeżeli ktoś chce wykonywać pracę elektryka, czyli osoby odpowiedzialnej za montaż, modyfikacje i dozór urządzeń elektrycznych. Istnieje też wiele zawodów, które oprócz tego wymagają zdobycia dodatkowych, bardzo specjalistycznych uprawnień. Jednym z nich jest na przykład montaż i obsługa elektrycznych trakcji kolejowych. Na pewno warto zrobić chociaż podstawowe uprawnienia SEP. W kwestii takiej, jak podstawowy kurs SEP cena nie jest wygórowana i jest w zasięgu finansowych możliwości większości ludzi.

Jak zrobić uprawnienia SEP?

Aby zrobić uprawnienia SEP, należy przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniej instytucji szkoleniowej. Szkolenia organizowane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, ale też przez wiele prywatnych firm szkoleniowych. W tym drugim przypadku kuszące są niższe ceny, większa dostępność do kursów i możliwość zaliczenia całości, albo części szkolenia online. Dla każdego, kto decyduje się na podstawowe uprawnienia SEP cena zawiera szkolenie i najczęściej również możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego. Przystępując do szkolenia, trzeba zdecydować się też na odpowiednią kategorię. Ukończenia kursów podstawowych otwiera drogę do szkoleń specjalistycznych, które oczywiście są nieco droższe. W przypadku takim, jak na przykład uprawnienia SEP do 1kv cena jest nieco wyższa, ale jednocześnie możliwości zawodowe związane z ukończeniem tego kursu są kuszące.

Jakie są najważniejsze korzyści z posiadania uprawnień SEP?

Najważniejszą korzyścią wynikającą z ukończenia kursów SEP i uzyskania stosowanych certyfikatów jest możliwość rozpoczęcia pracy jako elektryk. W dzisiejszych czasach jest to zawód coraz bardziej poszukiwany, a tym samym nieźle opłacany.