zdrowe zęby, dentysta
Zdrowie i uroda

Kiedy należy przeprowadzić chirurgiczne usuwanie zęba?

Najczęściej zęby usuwane są podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym i cały zabieg trwa kilka minut. Są jednak sytuacje, które wymagają chirurgicznego usunięcia zęba. Kiedy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zęba?

Chirurgiczne usuwanie zęba

Chirurgiczne usunięcie zęba wykonuje się w przypadku, gdy tradycyjna metoda ekstrakcji jest niemożliwa. Zabieg wykonuje doświadczony chirurg dentystyczny. Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba? Przede wszystkim na początku pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, a następnie rozcinane jest dziąsło. Ząb musi zostać oddzielony od tkanek i kości, po czym chirurg usuwa go z zębodołu. Na koniec zakładane są szwy. Dla wielu osób może wydawać się to dość skomplikowaną operacją, jednak precyzja i doświadczenie chirurga powoduje, że pacjent nie odczuwa prawie w ogóle dyskomfortu.

Kiedy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zęba?

Wiadomo już, na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba, a teraz warto się zastanowić, w jakich sytuacjach ten zabieg jest niezbędny. Lekarz stomatolog decyduje o takim zabiegu w sytuacji, gdy normalna ekstrakcja jest niemożliwa lub mogłaby spowodować, pozostanie części zęba w jamie ustnej. Najczęściej taka sytuacja dotyczy ósemek, które rosną bardzo długo i mogą prowadzić niejednokrotnie do wielu problemów, w tym także do powstania wady zgryzu. Zdarza się także u niektórych pacjentów, że ząb zatrzymuje się w kości i nie wychodzi ponad powierzchnię dziąsła, w takim wypadku także niezbędne jest udanie się do chirurga stomatologicznego.

Czy zabieg chirurgicznego usuwania zęba jest bolesny?

Wielu pacjentów boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym, a wizyta u chirurga dentystycznego jest jeszcze większym stresem. Jednak nowoczesny sprzęt powoduje, że pacjenci odczuwają minimalny dyskomfort przy zabiegu chirurgicznej ekstrakcji zęba. Dodatkowo jest to zabieg wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że żaden ból nie jest odczuwalny. Należy pamiętać, że po ekstrakcji zęba metodą chirurgiczną może pojawić się ból i dyskomfort, dlatego warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i stosować zimne okłady. Oczywiście bardzo ważne jest zastosowanie się do zaleceń chirurga, który dokładnie wyjaśni, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, co jest niezwykle istotne po zabiegu ekstrakcji zęba.