leczenie dentystyczne, stomatolog
Zdrowie i uroda

Czy dorosły powinien zapisać się do ortodonty?

Ortodonci Gliwice zajmują się leczeniem wad zgryzu. Ich zadaniem jest poprawienie estetyki uzębienia oraz profilaktyka jego chorób. Zdarza się, że nieprawidłowy zgryz może być przyczyną problemów z oddychaniem lub przyjmowaniem pokarmów. W jakim wieku najlepiej jest udać się na wizytę do specjalisty? Czy dorosły powinien zapisać się do ortodonty?

W każdym wieku – ortodoncja Ruda Śląska

Ortodonta Ruda Śląska zajmuje się głównie leczeniem dzieci i młodzieży, ale nie oznacza to wcale, że dorośli nie mogą zgłosić się na leczenie. Część wad zgryzu jest wrodzona, ale są też takie, które pojawiają się z wiekiem np. na skutek zgrzytania zębami. W niektórych przypadkach łuk zębowy zostaje zaburzony dopiero po pojawieniu się tzw. ósemek, które zwykle wyrzynają się około osiemnastego roku życia. W takiej sytuacji oczywiste jest, że należy zgłosić się po specjalistyczną pomoc, by odzyskać estetykę uśmiechu. Zwykle do ortodonty zgłaszają się rodzice z dziećmi, bo leczenie najmłodszych zwykle przebiega szybciej i jest mniej bolesne. Wynika to z faktu, że szkielet dziecka nie jest jeszcze tak twardy jak u dorosłego. To z kolei oznacza większe możliwości wpłynięcia na jego estetykę.

Kiedy jest dobra pora na pierwszą wizytę? – ortodonta Ruda Śląska

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego na pierwszą wizytę powinno się umówić dziecko jak najwcześniej, czyli w wieku 2-3 lat, kiedy już dziecko ma wszystkie zęby mleczne. Zdarza się jednak, że ten termin jest przez rodziców pomijany. Takie maluchy najczęściej nie są gotowe na wizytę u ortodonty lub stomatologa i nie chcą współpracować z lekarzem. Z tego względu pierwszą wizytę najczęściej odkłada się na kilka lat. Dobrym momentem jest zgłoszenie się pomiędzy 7-9 rokiem życia. Kiedy dziecko ma już stałe siekacze i przedtrzonowce, to odpowiednia chwila, by sprawdzić stan zgryzu. Bardzo często ortodonci Gliwice zajmują się pacjentami w tym wieku, tym bardziej że z powodzeniem poradzą sobie oni z zabiegiem założenia stałego aparatu ortodontycznego czy też z wykonaniem odlewu szczęki. Ortodoncja Ruda Śląska zajmuje się też starszymi dziećmi, które mają już więcej stałych zębów. Z ich leczeniem także nie należy zwlekać, bo leczenie ortodontyczne jest refundowane do 13. roku życia. Potem można leczyć się wyłączne na własny koszt.