leczenie ortodontyczne, plan leczenia
Zdrowie i uroda

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne pozwala pozbyć się wad zgryzu. Dzięki aparatowi ortodontycznemu można prawidłowo skorygować ustawienie zębów. To pomaga przywrócić pacjentowi komfort podczas jedzenia i pozbyć się kompleksów związanych z wyglądem zębów. Dowiedz się, dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne i co grozi pacjentom, którzy tego nie zrobią.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Ortodonta, czyli stomatolog specjalizujący się w wadach zgryzu, może pomóc w wyprostowaniu krzywych zębów, czy likwidacji szpar pomiędzy nimi. Zdarza się, że taką wizytę sugeruje stomatolog albo – w przypadku dziecka – pediatra lub logopeda.

Samo leczenie trwa zwykle około dwóch lat. Na pierwszej wizycie ortodonta dokładnie ogląda zęby i sprawdza szerokość szczęki. Najczęściej wykonuje też panoramiczne zdjęcie zębów.

Następnie przedstawia pacjentowi plan leczenia. To dokument prawny, który pacjent (lub jego rodzic) będzie musiał podpisać. Zawiera informacje o czasie leczenie, metodzie (rodzaj aparatu) oraz kosztach terapii.

Na kolejnej wizycie pacjent dostaje aparat wyjmowany lub stomatolog zakłada mu stały aparat na zęby. Przez kolejne miesiące lekarz będzie oceniał postęp leczenia w trakcie wizyt kontrolnych.

Dlaczego warto podjąć leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest bardzo kosztowne. NFZ refunduje leczenie jedynie dzieciom do 12. roku życia. Mimo tego wielu rodziców szuka specjalisty prywatnie, ponieważ czas oczekiwania na wizytę bezpłatną jest bardzo długi.

Szacuje się, że przez okres dwóch lat pacjent za aparat i wizyty u stomatologa płaci około 12 tysięcy złotych. To główny powód, dla którego niektórzy rezygnują z leczenia wad zgryzu. Tymczasem konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego mogą być bardzo poważne.

Dzięki przywróceniu zębom prawidłowego położenia poprawia się nie tylko uśmiech. Osoby z wadami zgryzu mają kłopot z prawidłowym żuciem pokarmów i wady wymowy, które można wyeliminować tylko podejmując leczenie ortodontyczne.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia ortodontycznego

Nieprawidłowy zgryz jest jedną z przyczyn paradontozy. Powoduje rozchwianie i wypadanie zębów.

Jeśli zęby są ścieśnione w szczęce, trudniej je wyczyścić, a więc rośnie ryzyko pojawienia się próchnicy.

Zdarza się także, że krzywe zęby, powodują nienaturalny nacisk na szczękę podczas zagryzania. To z kolei może być przyczyną bólu głowy.