dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Bonding zębów – charakterystyka i zalety

Gabinety dentystyczne oferują swoim pacjentom szereg różnego rodzaju zabiegów, których zadaniem jest utrzymanie nienagannego stanu jamy ustnej. Nowoczesne rozwiązania dbają nie tylko o zdrowie zębów, ale pomagają także w poprawie ich wyglądu.

Czym jest bonding zębów?

Bonding to mało inwazyjny i coraz bardziej popularny sposób odbudowy zębów. Podczas zabiegu zęby pacjenta pokrywane są cienką warstwą substancji kompozytowej składającej się z żywicy. Bonding zyskuje sobie coraz większą popularność głównie ze względu na szybkość, skuteczność oraz stosunkowo niski koszt całej procedury.

Dzięki bondingowi możliwym staje się nie tylko uzyskanie pożądanego kształtu zębów, ale także pozbycie się uciążliwych i mało estetycznych przebarwień. Co więcej, w odróżnieniu od nieco bardziej czasochłonnych i wymagających zabiegów, odbudowa zęba przy pomocy żywicy kompozytowej może zostać wykonana podczas jednej wizyty.

Bonding zębów stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą decydować się na korony czy licówki – korekta uśmiechu za pomocą kompozytu nie wymaga ingerencji w szkliwo i sprawdza się idealnie między innymi w przypadku diastem czy niewielkich ubytków.

Dlaczego warto zdecydować się na bonding zębów?

Bonding to jedna z coraz częściej wybieranych metod nieinwazyjnej odbudowy zębów. Ten sposób korygowania uśmiechu polecany jest głównie ze względu na stosunkowo niewielki koszt, dużym atutem bondingu jest także możliwość uzyskania natychmiastowych efektów.

Co więcej bonding zębów jest całkowicie bezbolesną procedurą, a jego efekty są w większości przypadków całkowicie odwracalne. Warto pamiętać jednak o tym, że odbudowanie zęba przy pomocy żywicy kompozytowej nie może zostać przeprowadzone u wszystkich pacjentów. Z bondingu nie mogą korzystać między innymi osoby cierpiące na próchnicę czy choroby dziąseł, z zabiegu nie powinni korzystać także pacjenci z poważnymi wadami zgryzu.

Jak przebiega zabieg bondingu zębów?

Korekta wyglądu zębów przy zastosowaniu kompozytu z żywicy rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów. Kolejny krok stanowi opracowanie korygowanego zęba, podczas którego dochodzi między innymi do delikatnego zmniejszenia i wytrawienia jego powierzchni.

Odpowiednio przygotowany ząb pokrywany jest cienką warstwą bondu – warto pamiętać o tym, że zarówno kolor, jak i ostateczny wygląd kompozytu dopasowywany jest do do kształtu i naturalnej barwy zębów pacjenta. Ostatni etap zabiegu stanowi utwardzenie wymodelowanego kompozytu specjalną lampą, która pozwala na zwiększenie trwałości wykonanego wypełnienia.