nadwrażliwość zębów
Zdrowie i uroda

Co jest przyczyną nadwrażliwości zębów?

Od wrażliwości zębów, która może być wynikiem wielu czynników, cierpi wielu ludzi. Uczucie bólu, które odczuwa się, gdy ząb jest nadwrażliwy, może być bardzo uciążliwe i może powodować poważne problemy w codziennym życiu. Dlatego też ważne jest, aby zrozumieć przyczyny nadwrażliwości zębów i wiedzieć, jak sobie z nią radzić.

Czynniki Przyczyniające Się Do Nadwrażliwości Zębów

Nadwrażliwość zębów to zespół objawów wywołanych powstaniem u pacjenta dyskomfortu w jamie ustnej po kontakcie zimna, ciepłem, słodyczą, kwaśnym czy tzw. „uciskiem zęba”. Problem dotyka kilkanaście proc. populacji i pojawia się wszędzie na świecie. Wśród powodów: zła higiena jamy ustnej, wyczerpanie szkliwa wskutek nadużywania słodyczy, protezy, skorodowane śruby i przebarwiona wyściółka, zwyrodnienia zębów, ale również i czynniki dziedziczne.

Na nadwrażliwość zębów najbardziej narażone są osoby mające szkliwo zębów erozyjne i destruktywne. Co jest związane z złą higieną jamy ustnej, szybkim jedzeniem i występowaniem u wielu jedzenie pozbawionym wartości odżywczych. Erozja szkliwa czyni powierzchnię zęba gładką i twardą, zaczynają go uderzać wstrząsy i inne czynniki drażniące. Kiedy zaczynają się kruszyć i luźno trzymać zęby, szkliwo jest mocno uszkodzone i tworzą się luki i ubytki. Wtedy dotyk substancji na powierzchni zębów, takich jak zimno czy ciepło, wywołuje silny ból.

Hormonalne zmiany i niektóre choroby autoimmunologiczne mogą również być skorelowane z występowaniem nadwrażliwych zębów. Urodzenie lub inne uszkodzenia mechaniczne zębów, a także uszkodzenie szkliwa i miazgi zębów wiążą się również z problemem nadwrażliwych zębów.

Głównym sposobem zaradzenia nadwrażliwości zębów jest stosowanie odpowiednich odżywek do pielęgnacji jamy ustnej. Są one specjalnie skonstruowane do uzupełniania niedoborów w minerałach, które są niezbędne do wzmocnienia szkliwa i zmniejszenia wrażliwości zębów. Istnieją również fluoryzujące pasty do zębów, które mogą chronić szkliwo przed erozją, przywracając je do zdrowia.

Objawy Nadwrażliwości Zębów

Objawy nadwrażliwości zębów można podzielić na dwie główne kategorie: zewnętrzne i wewnętrzne. Do objawów zewnętrznych należy silne pieczenie, mrowienie i swędzenie zębów i dziąseł. Te czynniki zazwyczaj występują, gdy pacjent jest narażony na zimną lub słodką substancję. Wewnętrzne objawy nadwrażliwości zębów obejmują gorączkę, duszność i bóle głowy. Pacjent może również odczuwać pieczenie zębów w chwilach skupienia.

Nadwrażliwość zębów jest najczęściej spowodowana nieprawidłowym wygojeniem się zęba. Ząb może nie mieć wystarczającej ilości twardego szkliwa, co prowadzi do wystąpienia próchnicy lub erozji szkliwa. W takich przypadkach dentysta może zalecić nałożenie sztucznego szkliwa lub wypełnienia do wypełnienia ubytku. Inną możliwą przyczyną nadwrażliwości jest zapalenie przyzębia spowodowane przez mechaniczne uszkodzenie dziąsła lub martwicy kości w regionie korzenia zęba.

Diagnozę i leczenie nadwrażliwości zębów należy powierzyć lekarzowi dentyście. Lekarz zaleci specjalistyczne preparaty do stosowania na zewnątrz i wewnątrz ust. Przykładami takich leków są żelowe preparaty i kremy stosowane na powierzchnię zęba oraz pasty zawierające fluor. Jeśli te środki są nieskuteczne, dentysta może zalecić zabieg zastosowania sztucznie wyprodukowanego szkliwa lub wypełnienia. Jeśli stwierdzono zapalenie przyzębia w okolicy zęba, zalecane jest leczenie gumowe oraz stosowanie antybiotyków.

Aby utrzymać zęby zdrowymi i uniknąć nadwrażliwości, ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatolog Opole w celu kontroli stanu jamy ustnej. Kontrolny wyrywanie zębów pozwala na usunięcie i zapobieganie nadprodukcji kwasów wytwarzanych przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ważne jest również regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, wybielanie i stosowanie pasty do zębów z fluorem. Może to pomóc jeśli nadwrażliwość jest wywołana przez niewłaściwą higienę jamy ustnej.

Jak Ograniczyć Nadwrażliwość Zębów

Pierwszym krokiem do ograniczenia nadwrażliwości zębów jest znalezienie i usunięcie przyczyny problemu. Jeśli ból jest spowodowany utratą szkliwa, należy skonsultować się z dentystą, który może zalecić specjalne szczoteczki lub pasty do zębów. Jeśli ból jest spowodowany próchnicą lub chorobami dziąseł, należy skonsultować się z dentystą w celu leczenia.

Dobra higiena jamy ustnej jest również bardzo ważna dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Należy szczotkować zęby dwa razy dziennie, używać nić dentystyczną i regularnie odwiedzać dentystę w celu profesjonalnego czyszczenia i sprawdzania.

Dobra dieta również może pomóc ograniczyć nadwrażliwość zębów. Dieta powinna zawierać dużo warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Należy unikać zbyt słodkich, zbyt gorących lub zbyt zimnych potraw oraz produktów zawierających cukier.

Ponadto można spróbować stosowania specjalnych past do zębów, które są dostępne bez recepty. Pasta ta ma właściwości przeciwbólowe i może pomóc złagodzić ból i ograniczyć nadwrażliwość zębów.

Podsumowanie

Nadwrażliwość zębów może mieć wiele przyczyn, w tym utratę szkliwa, próchnicę, choroby dziąseł, złe nawyki higieniczne i niewłaściwą dietę. Objawy nadwrażliwości zębów obejmują silny ból, dziąsła, które są czerwone i opuchnięte, złe oddychanie i krwawienia dziąseł. Aby ograniczyć nadwrażliwość zębów, należy zidentyfikować i usunąć przyczynę problemu, stosować dobre nawyki higieniczne, unikać potraw i napojów zawierających cukier i stosować specjalne pasty do zębów. Najważniejsze jest jednak odwiedzanie dentysty regularnie w celu profesjonalnego czyszczenia i sprawdzania.

FAQ

Czy nadwrażliwość zębów jest częstym problemem?

Tak, nadwrażliwość zębów jest bardzo powszechnym problemem.

Co może być przyczyną nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów jest wynikiem uszkodzenia lub utraty szkliwa, odkrycia zębiny, lub problemów z dziąsłami lub dziąsłami wokół szyjki zęba.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów, można regularnie myć zęby, unikać mocnego szczotkowania i nadmiernego spożycia cukru oraz skonsultować się z lekarzem stomatologiem, aby uzyskać profesjonalne porady i zalecenia dotyczące skutecznego leczenia.

Czy leczenie nadwrażliwości zębów zawsze pomaga?

Tak, leczenie nadwrażliwości zębów może pomóc w zmniejszeniu odczuwalnego bólu i dyskomfortu. W zależności od rodzaju i skali problemu, lekarz stomatolog może zastosować odpowiednie środki, aby przywrócić zębom i dziąsłom naturalny poziom świeżości i odporności.