elektryk, szkolenia SEP
Technologia

Odnowienie uprawnień sep

Praca związana z sieciami elektrycznymi jest bardzo odpowiedzialna. Każdy już od dziecka jest uczony, że z prądem nie ma zabawy. Dlatego dorośli powinni również podchodzić do niego w sposób odpowiedzialny. Z tego samego powodu do przeróbek w instalacji elektrycznej nie zaprasza się szwagra lub sąsiada, którzy wiele lat temu zdobyli uprawnienia do pracy z prądem ale odnowienie uprawnień sep niezbyt ich interesowało. A przecież systemy i instalacje elektryczne tak szybko zmieniają swoje parametry. Do takiej pracy lepiej zatrudnić osobę której odnowienie uprawnień elektrycznych nie sprawia większego kłopotu.

Jak zdobyć uprawnienia sep i jaka jest ich ważność?

Aby zdobyć uprawnienia nadawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu. Prowadzone są one w wielu miastach w Polsce i bez problemu można znaleźć informacje o terminach w Internecie. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia kolejnym krokiem jest egzamin sep. Po jego zdaniu uprawnienia w formie dyplomu są wysyłane pocztą do kursanta. Zdobycie uprawnień nie jest zatem zbyt skomplikowane – wystarczy zdobyć wiedzę i zdać egzamin. Raz ukończone szkolenie i zdany egzamin nie są jednak ważne bezterminowo. Uprawnienia sep ważność utrzymują tylko przez okres pięciu lat. Po tym czasie konieczne jest odnowienie kursu i ponowne zdanie egzaminu. Posiadanie kompetencji do pracy z prądem jest ważne w wielu zawodach, dlatego warto dbać by ważność uprawnień nie wygasła

Odnowienie uprawnień elektrycznych – dlaczego tak istotna jest regularność?

Gdy chodzi o sieci elektryczne i urządzenia obsługiwane przy pomocy prądu, zachodzą w nich szybkie zmiany technologiczne. Za tym podążają zmiany prawne i inne. Dlatego po pięciu latach zdobyta wiedza może być nieaktualna. Praca z prądem elektrycznym wymaga szczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego uprawnienia sep ważność otrzymują tylko na pięcioletni okres. Odnowienie uprawnień sep oznacza, że wiedza została odświeżona i może być wykorzystywana w praktyce bez ryzyka.

Jakie możliwości dają uprawnienia sep?

Uprawnienia sep pozwalają na eksploatację i dozór urządzeń elektrycznych, sieci elektroenergetycznych i innych sprzętów. Dzięki nim pracodawca me pewność co do kompetencji pracownika. Poświadczenie wiedzy jest szczególnie ważne gdy chodzi o pracę z prądem elektrycznym. Uprawnienia sep to bardzo ważna kompetencja zawodowa nie tylko elektryków, ale i innych osób mających do czynienia z prądem w ramach prowadzonej pracy czy działalności.