kable, elektryka, SEP
Przemysł Technologia

Jak odnowić uprawnienia sep?

Aby móc samodzielnie pracować z urządzeniami przechwytującymi czy wytwarzającymi energię lub gaz należy posiadać odpowiednie kompetencje i uprawnienia zawodowe. Obecnie są one wymagane we wszystkich dużych zakładach pracy i każdy, kto chce rozwijać się w obszarze energii czy gazu powinien zadbać o zdobycie takich kwalifikacji.

Jak odnowić uprawnienia sep?

Odnowienie uprawnień elektrycznych jest jeszcze prostsze niż ich zdobycie. Okazuje się bowiem, że nie ma konieczności ponownego udziału w szkoleniu, a do egzaminu można przygotować się samodzielnie, w domowym zaciszu. Eksperci zalecają jednak, aby nie rezygnować z udziału w szkoleniu, gdyż pozwala ono uzupełnić i odświeżyć wiedzę oraz zapoznać się ze zmianami przepisów i wymagań, które są na bieżąco aktualizowane. Odnowienie uprawnień elektrycznych jest konieczne przed upływem obowiązującego świadectwa kwalifikacji. Należy mieć również na uwadze, że komisja egzaminacyjna po pozytywnie zaliczonym egzaminie ma 14 dni na wystawienie nowego świadectwa kwalifikacji, dlatego nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.
Odnowienie uprawnień sep jest konieczne dla każdej osoby, która planuje kontynuować swoją pracę zawodową w obszarze przemysłowym, gdzie jest nieustanny kontakt z urządzeniami generującymi, zużywającymi i przechwytującymi energię elektryczną, cieplną czy gazową.

Uprawnienia sep -szkolenie i egzamin

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zdobyć uprawnienia sep i czy procedura ich pozyskania jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Do zdobycia uprawnień zawodowych sep konieczne jest odbycie specjalnego kursu organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz zdanie egzaminu państwowego. Kursy sep organizowane są każdym większym mieście, jest też możliwość odbycia ich w formie zdalnej po uprzednim uiszczeniu stosownej opłaty Trwają krótko – nie więcej niż 6 godzin. W szkoleniu może wziąć każdy, kto ukończył 18 lat i ma co najmniej podstawowe wykształcenie. Szkolenie prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy dzielą się wiedzą teoretyczną i wspierają kursantów w rozwijaniu umiejętności praktycznych niezbędnych przy serwisowaniu, naprawie czy konserwacji urządzeń prądotwórczych czy gazowych. Pozytywny wynik egzaminu państwowego jest równoznaczny z uzyskaniem świadectwa kwalifikacji, które jest ważne przez okres pięciu lat.