dentysta, stomatolog
Zdrowie i uroda

Jak obecnie wygląda leczenie ortodontyczne?

Nie od dziś wiadomo, że jeśli chce się mieć piękne i zdrowe zęby, to trzeba o nie odpowiednio dbać. Czasem jednak pomimo nawet najlepszej pasty do zębów czy też najczęstszego ich nitkowania, tak czy inaczej pojawią się pewne kłopoty. Dobrym tego przykładem jest wada zgryzu. Jak się jednak okazuje, w obecnych czasach można to dość szybko naprawić. Jak wygląda leczenie ortodontyczne i co należy o nim wiedzieć?

Podstawowe informacje o wadach zgryzu

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wygląda leczenie ortodontyczne, w pierwsze kolejności dowiedzieć się trzeba tego, z jakiego powodu może być ono konieczne.
Nowoczesne leczenie ortodontyczne odbywa się przede wszystkim poprzez założenie aparatu ortodontycznego. Wymagane jest w sytuacji, gdy pacjent cierpi na wadę zgryzu. Jak się okazuje, spowodowana ona może być przez kilka czynników. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o wadzie dziedzicznej, która przechodzi z rodziców na dzieci. Dobrym tego przykładem może być np. diastema. To oczywiście nie wszystko, ponieważ oprócz tego wymienić trzeba nabytą wadę zgryzu, czyli taką, która powstaje w wyniku różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Mowa jest więc o sytuacji, gdy wada pojawia się u małego dziecka z powodu nieprawidłowego układania go do snu. Na koniec trzeba jeszcze mieć na uwadze, że wada zgryzu może pojawić się z połączenia czynników zewnętrznych i genetycznych.

Jak wygląda nowoczesne leczenie ortodontyczne?

Jak wygląda leczenie ortodontyczne? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Bez względu jednak na to, jakiego rodzaju ma się wadę zgryzu i jakie jest jej podłoże, należy w takim przypadku zastosować odpowiednie leczenie. Jak będzie ono wyglądało?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, jest posiadanie zdrowych zębów. Muszą więc one być wolne od próchnicy, lecz oprócz tego nie może być obecne w jamie ustnej np. zapalenie dziąsła. Jeśli wszystko jest w porządku, przechodzi się do leczenia. Najczęściej stosowaną metodą jest oczywiście założenie aparatu ortodontycznego. Jest to specjalny, precyzyjnie dobrany pod danego pacjenta łuk, który zamkami mocuje się do zębów. Oddziałując na nie, aparat delikatnie przemieszcza zęby, ustawiając je w odpowiedniej pozycji. Jest to leczenie charakteryzujące się naprawdę rewelacyjną skutecznością.
O czym należy wiedzieć, gdy zechce się założyć taki aparat? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że leczenie to wymaga czasu i całkowite zdjęcie aparatu może nastąpić nawet po kilku miesiącach.