dentysta, pomoc stomatologa
Zdrowie i uroda

Jak dbać o zęby w starszym wieku?

Z wiekiem ciało człowieka się zmienia. Z tego powodu potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji i troski. To samo dotyczy jamy ustnej. Starsze osoby powinny szczególnie dbać o zęby po to, by jak najdłużej zachować je w dobrym zdrowiu. Pamiętajmy, że pojawienie się próchnicy może w dalszej perspektywie przyczynić się do pojawienia się innych – bardziej poważnych chorób. Jak dbać o zęby w starszym wieku?

Stosowanie odpowiednich past do zębów

Wpływ wieku na zdrowie zębów jest nieunikniony. Wiele starszych osób skarży się na suchość w ustach, która może być wynikiem choroby lub przyjmowania niektórych leków. To z kolei może być przyczyną wystąpienia wielu dodatkowych chorób zębów, których leczenie nie jest już takie proste, jak zapobieganie pojawieniu się suchości. Przede wszystkim trzeba jednak przeciwdziałać możliwemu odwapnieniu zębów oraz działalności drobnoustrojów, która może prowadzić do pojawienia się próchnicy. Dlatego podstawą pielęgnacji zębów niezależnie od wieku powinno być dokładne szczotkowanie ich dwa razy dziennie z pastą do zębów, która zawiera fluor. Dzięki niej można zapobiegać powstawaniu ubytków i na bieżąco wspierać szkliwo chroniące zęby. Ważną kwestią jest również używanie nici dentystycznej, która umożliwia usunięcie resztek pożywienia z najmniej dostępnych miejsc.

Wpływ wieku na zęby – czy można go zatrzymać?

Każdy powinien wiedzieć, jak dbać o zęby w starszym wieku. Dzięki temu można zdecydowanie zwiększyć swoją szansę na cieszenie się pięknym uśmiechem niezależnie od wieku. Na zdrowie zębów w starszym wieku ma ogromny wpływ dbanie o nie przez całe życie. Z tego powodu już od najmłodszych lat należy uczyć dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej. Bardzo ważne jest również dbanie o regularność wizyt kontrolnych u stomatologa. Dzięki temu można szybciej zdiagnozować pojawienie się różnego rodzaju schorzeń i szybciej podjąć odpowiednie działania, by się ich pozbyć. Równocześnie trzeba też pamiętać, że podczas takich wizyt stomatolodzy mogą przeprowadzić dokładne czyszczenie zębów, które pozytywnie wpływa na ich stan. Czasami warto też zdecydować się na zabiegi fluoryzacji zębów, które dodatkowo wzmacniają chroniące je szkliwo. Stomatolog, który najlepiej wie, jaki jest wpływ wieku na zęby, z pewnością może doradzić adekwatną linię leczenia, która przyniesie najlepsze efekty.