stomatolog, dentysta
Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe w Krakowie

U wielu ludzi dentysta wywołuje paniczny strach. Z tego powodu odwlekają wizytę u stomatologa, pogarszając tym samym, stan jamy ustnej. O zęby trzeba dbać, a nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób.

Co to jest endodoncja?

Endodoncja kraków to nic innego jak leczenie kanałowe. Często jest to jedyne, co można zrobić, aby uchronić się przed usunięciem zęba. Takie leczenie jest stosowanie w przypadku zapalenia miazgi.

Na czym polega leczenie kanałowe kraków?

Leczenie kanałowe bardzo często kojarzy się pacjentom z bólem i z wieloma wizytami. Na szczęście te czasy odchodzą w zapomnienie. W gabinetach wyposażonych w nowoczesny sprzęt, taki jak mikroskop endodontyczny i z zastosowaniem skutecznego znieczulenia, leczenie kanałowe może przebiec szybko, sprawnie i bez bólu.

Etapy leczenia kanałowego

Jeszcze jakiś czas temu, przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, konieczna była dewitalizacja, czyli zatrucie zęba. Działo się to na pierwszej wizycie, po to, żeby na kolejnej, stomatolog mógł wydobyć miazgę z chorego zęba. Obecnie, dzięki coraz lepszym metodom znieczulania, jest to możliwe od razu i przekłada się na krótszy czas leczenia. Po odkryciu zęba, wybraniu miazgi, poszerzeniu kanałów i odkażeniu, następuje wypełnienie gutaperkową. Na koniec zęba się plombuje.

Nowinki w leczeniu kanałowym kraków

Nowoczesne sposoby znieczulania to nie wszystkie nowości na jakie można trafić w trakcie leczenia kanałowego. W dzisiejszych czasach, coraz więcej gabinetów korzysta ze specjalistycznych narzędzi optycznych. Endodoncja mikroskopowa kraków jest dzisiaj coraz częściej stosowana. Dzięki zastosowaniu mikroskopu podczas leczenia kanałowego, stomatolog ma możliwość 25-krotnego powiększenie, co daje bardzo dużą precyzję.

Leczenie kanałowe kraków nie należy do najtańszych, a endodoncja mikroskopowa kraków, może być nawet dwukrotnie droższa. Jednak ta metoda leczenia jest bardzo skuteczna i pozwala uratować zęby, które jeszcze niedawno, kwalifikowały by się do usunięcia. Niestety leczenie kanałowe nie jest finansowane w całości przez NFZ. U osób dorosłych tylko zęby przednie, od pierwszego do trzeciego podlegają refundacji. Oczywiście, gabinet musi mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jedynie dzieci, kobiety w ciąży i te, będące w połogu, mogą liczyć na darmowe leczenie wszystkich zębów. Podsumowując: endodoncja kraków jest zabiegiem kosztownym, a można go uniknąć regularnie odwiedzając gabinet stomatologiczny. Dentysty nie należy się bać i przynajmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę uzębienia.