stary telefon
Technologia

Wynalazca telefonu

Za pomocą telefonu można dziś załatwić większość spraw. Robienie zakupów internetowych, opłacanie rachunków czy czytanie książek staje się niezwykle wygodne. Pierwsze telefony wyglądały jednak całkiem inaczej niż współczesne modele. Warto wiedzieć, kto wynalazł telefon i jak wyglądały pierwsze modele.

Wynalazca telefonu

Masowa produkcja telefonów rozpoczęła się w 1877 roku. Zajęła się tym firma o nazwie Bell Telephone Company. Podręczniki czy książki podają, że twórcą telefonu jest Alexander Graham Bell. Okazuje się, że konkurował on z Graye’m, którego udało mu się prześcignąć o 2 godziny. Bell wynalazł telefon w 1876 roku. Był to szkocki logopeda i nauczyciel muzyki, który pracował w biurze w Kanadzie. Produkcja telefonu jednak nie rozpoczęła się od razu po wynalezieniu telefonu. Przez kilka lat toczyło się postępowanie sądowe, podczas którego stwierdzono, że to Bell jest twórcą telefonu. Jednak czy naprawdę to on jako pierwszy wpadł na pomysł stworzenia tego urządzenia?

Kto wynalazł telefon?

Okazuje się, że książki nie zawsze podają prawdziwe informacje. 20 lat przed wynalezieniem przez Bella telefonu, Antonio Meucci opracował wynalazek, który nazwał teletrofono. To on jako pierwszy skonstruował sprzęt, który pozwalał na komunikację głosową na odległość. Dlaczego w takim razie nie zapisał się na kartach historii jako wynalazca telefonu? Otóż wynalazek musiał być zarejestrowany, co wiązało się z ogromnym wydatkiem finansowym, na jaki Włoch nie mógł sobie pozwolić. Dlatego też to Bell jest uznawany za twórcę tego urządzenia. Warto wspomnieć o tym, że pierwsze telefony wyglądały całkiem inaczej niż współczesne smartfony. Pierwsze komórki pojawiły się w sprzedaży w latach 60.XX wieku. Motorola jlao pierwsza wypuściła na rynek telefon komórkowy. Model ten kosztował w tamtych czasach aż 4 tysiące dolarów. Okazuje się, że nie był to telefon tak wytrzymały, jak współczesne komórki. Bateria w takim telefonie umożliwiała pół godzinną rozmowę. Mimo tego, telefon taki cieszył się ogromną popularnością, gdyż w pierwszym roku firma sprzedała aż 12 tysięcy sztuk. Z czasem sprzęt ten zaczęto udoskonalać. Telefony były wyposażane non stop w coraz to lepsze funkcje i dodatki. Z czasem wprowadzono nawet gry na telefon.

Funkcjonowanie bez telefonu jest możliwe, jednak na pewno takie życie byłoby utrudnione. Warto pamiętać o tym, kto wymyślił to wspaniałe urządzenie, które potrafi ułatwić pracę czy naukę. Za pomocą telefonu można nie tylko skontaktować się z bliskimi, ale możliwe staje się także wykonywanie podstawowych czynności, takich jak robienie zakupów.