regularne wizyty u dentysty, stomatologa
Zdrowie i uroda

Strach przed dentystą – skąd się bierze i jak go pokonać?

Dlaczego dla niektórych osób dentysta Jarosław jest lekarzem dokładnie takim samym jak każdy inny, podczas gdy reszta społeczeństwa na samą myśl o spotkaniu z nim reaguje silną paniką? Dentofobia, czyli nazwa określająca silny lęk przed stomatologiem, to zwykle efekt nieprzyjemnych doświadczeń, które większość osób nabyła w dzieciństwie bądź podczas okresu dojrzewania. Te nabyte i nieprawidłowe reakcje na określony bodziec mogą jednak zostać skutecznie zmienione.

Dentyści kiedyś i dziś

Kiedyś strach przed dentystą był wręcz uzasadniony. Dosłownie wszyscy bali się leczenia zębów. Wynikało to z tego, że leczenie dawniej było nieprzyjemne, a czasem nawet bardzo bolesne. Nie stosowano tak nowoczesnych środków znieczulających, jakich dziś używa stomatolog Jarosław. Narzędzia stomatologiczne nie były też tak wysoce rozwinięte, przez co wiele zabiegów trzeba było przeprowadzać typowo mechaniczne – chociażby usuwanie kamienia nazębnego, w którym kamień był dosłownie ręcznie ścierany z zębów.

Bardzo ciężko zmienić takie utrwalone przekonania i negatywne skojarzenia. Wielu osobom dorosłym wciąż się wydaje, że wizyty w gabinetach stomatologicznych Jarosław muszą być związane z dużym bólem, cierpieniem i olbrzymim dyskomfortem. Nikt o zdrowych zmysłach nie chce doświadczać tych negatywnych uczuć. Każdy stara się ich unikać, jednocześnie unikając w tym celu wizyt u dentystów. Na szczęście te nieprzyjemne wspomnienia zawsze można zastąpić nowymi, zdecydowanie bardziej pozytywnymi. Doświadczony dentysta Jarosław pozwoli na to każdemu pacjentowi, który wciąż jeszcze zmaga się z dentofobią, bo to właśnie od nastawienia i podejścia dentysty wiele zależy.

Inne przyczyny lęku

Istnieją jednak także inne przyczyny dentofobii, niekoniecznie związane z niemiłymi skojarzeniami z dzieciństwa. Niektórzy ludzie nie boją się stomatologów z uwagi na swoje nieprzyjemne doświadczenia. Czasami strach wynika z lęku przed utratą kontroli. Gabinet stomatologiczny Jarosław zmusza pacjenta do ulokowania się na specjalnym fotelu i tkwienia na nim w bezruchu przez przynajmniej kilkadziesiąt minut, a czasem i dłużej. Pacjent może wtedy odnieść wrażenie, że gdyby coś poszło nie tak, nie będzie w stanie zareagować i nie znajdzie drogi ucieczki.

Na ten typ lęku każdy dobry stomatolog Jarosław bardzo szybko znajdzie proste rozwiązanie. Wystarczy umówić się z pacjentem na jakiś gest, po którego pokazaniu zabieg zostaje natychmiastowo przerwany. Pacjent zyskuje wtedy chwilę wytchnienia i przede wszystkim czuje się spokojniej na myśl o tym, ze w każdej chwili może sam przerwać leczenie.