badania przed założeniem implantu, dentysta, implanty
Zdrowie i uroda

Wszczepianie implantów zębowych – przygotowania do zabiegu

Wszczepianie implantów zębowych – przygotowania do zabiegu

W sytuacji utraty zęba z powodu choroby czy też urazu mechanicznego istnieje możliwość wstawienia w jego miejsce implantu zębowego. Jest to doskonałe rozwiązania, które utrzymuje się bardzo długo i pozwala zapomnieć o utraconym zębie. Wiedzieć jednak trzeba, że zanim przeprowadzi się zabieg, konieczne jest wykonanie kilku badań.

Jak wygląda wszczepienie implantu?

Zanim przejdzie się do opisu tego, jakie należy przeprowadzić badania przed wszczepieniem implantów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym ten zabieg tak w ogóle polega. Pozwoli to w pełni zrozumieć, jak ważne są badanie przed zabiegiem.
Implant to po prostu specjalna śruba, która jest wkręcana w nagwintowany otwór w kości, na którą z kolei nakręcana jest korona zęba. Finalnie implant osadzony jest równie stabilnie co prawdziwy ząb, a co więcej, na pierwszy rzut oka jest nie do odróżnienia od niego.

Obowiązkowe badania w leczeniu implantologicznym

Implant to element, który wszczepiany jest bezpośrednio w kość żuchwy lub szczęki. Jest to więc zabieg bardzo inwazyjny, który musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Jakie badania są wymagane przed rozpoczęciem wszczepiania implantu?
Najważniejszą sprawą jest oczywiście przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz stomatolog dowie się o chorobach, przyjmowanych lekach czy też niezdrowych nawykał pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają pacjenta z zabiegu wszczepienia implantu.
Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania klinicznego, czyli oględzin jamy ustnej, a także uzębienia. Podczas tego badania sprawdzana będzie obecność płytki nazębnej, próchnicy czy też nawet prawidłowe ułożenie zębów.
Oczywiście bardzo ważnym etapem dopuszczania pacjenta do przeprowadzenia takiego zabiegu jest wykonanie badań laboratoryjnych. Podstawą w tym wypadku jest oczywiście morfologia krwi, a także OB, obciążenie glukozowe czy też poziom witaminy D, obecność wirusa HIV lub stężenie wapnia, potasu i innych istotnych minerałów.
Ostatnim, zdecydowanie najważniejszym badaniem przeprowadzanym przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, jest badanie radiologiczne. Przed rozpoczęciem pracy przez stomatologa, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby specjalista miał możliwość ocenienia stanu kości pacjenta, przebiegu zatok czy też położenia nerwu. Badania w leczeniu implantologicznym są bardzo ważnym procesem, który jest kluczowy przed rozpoczęciem procedury wszczepiania implantu.