gabinet stomatologiczny, wszczepianie implantów
Zdrowie i uroda

Czy wszczepianie implantów zębów boli?

Implanty zębów to prawdziwe wybawienie dla osób, które utraciły swoje zęby. Jak każdy doskonale wie, w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, braku odpowiednio regularnych wizyt u stomatologa czy też po prostu w wyniku urazu mechanicznego, można utracić jednego lub więcej zębów. Implanty powodują, że można ponownie cieszy się pełnym uzębieniem. Wiele osób obawia się jego tego, jak duży jest ból po wszczepieniu implantów.

Na czym polega zabieg wszczepiania implantów zębów?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy wszczepianie implantu boli, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym zabieg ten w ogóle polega. Dopiero gdy zrozumie się, jak w szczegółach wygląda procedura umieszczania w ciele implantu, dopiero wtedy będzie można przejść do omawiania kwestii towarzyszącego jej bólu.
Implant to po prostu specjalna śruba, która mocowana jest bezpośrednio w kości pacjenta w miejscu po utraconym zębie. Podczas zabiegu stomatolog odsłania kość poprzez nacięcie dziąsła i wykonuje w niej niewielki otwór. Następnym krokiem jest umieszczenie w nim implantu poprzez jego wkręcenie. Po tej czynności dziąsło jest zszywane, aby implant mógł bezpiecznie zrosnąć się z kością.

Czy implanty zębów bolą?

Jak więc widać proces wszczepiania implantu nie jest specjalnie skomplikowany, lecz może wydawać się dość straszny. Mowa tu jest w końcu o wykonywaniu otworu w kości, co samo w sobie brzmi przerażająco. Najważniejszą informacją dla pacjentów jest jednak to, czy wszczepienie implantu boli.
Jak się okazuje, sam zabieg zaliczany jest raczej do bezbolesnych. Rzecz jasna wykonywany jest pod silnym znieczuleniem, więc pacjent nie powinien odczuwać podczas kolejnych procedur żadnego bólu. Rzecz jasna, jeśli zwykłe znieczulenie będzie niewystarczające, istnieje możliwość wykonania zabiegu np. pod narkozą.
Nieco większym problemem jest jednak okres rehabilitacji po zabiegu, który może trwać nawet kilka miesięcy. Szczególnie trudne są pierwsze tygodnie, gdy implant zrasta się z kością, a naruszone dziąsło się regeneruje. W tym czasie szczególnie mocno polecane są silne środki przeciwbólowe sprzedawane na receptę, które pomogą uporać się z silnym bólem. Oczywiście dość szybko jego intensywność maleje i już po kilkunastu dniach od zabiegu stosowanie środków znieczulających przestaje być konieczne.