kursy SEP
Technologia Przemysł

Kursy SEP – co koniecznie trzeba wiedzieć?

Egzaminy SEP organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich pozwalają na zdobycie uprawnień G1, G2 oraz G3. Dzięki temu osoby zainteresowane zawodem elektryka lub pracą w branży gazowniczej i ciepłowniczej nabywają dokument poświadczający ich wiedzę oraz umiejętności. Niewielu jednak wie, jak wybrać dobry kurs.

Kursy SEP różnią się jakością

W Polsce działa duża liczba podmiotów organizująca kursy przygotowujące do egzaminów SEP. Pomimo tego, że szkolenia obejmują ten sam zakres materiałów, to często istnieje duża różnica w jego jakości pomiędzy poszczególnymi ośrodkami.

Wynika to m.in. z formy prowadzonych zajęć, czy też formy przygotowanych materiałów. Nie mniejsze znaczenia ma doświadczenie i zdolność do przekazywania wiedzy osób prowadzących szkolenie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać kurs o odpowiednim poziomie.

Egzaminy SEP – jak znaleźć odpowiedni kurs?

Wiedzę niezbędną do nabycia uprawnienia G1, G2 oraz G3 oferują 2 rodzaje kursów. Szkolenia przeprowadzane online oraz stacjonarnie. To, który rodzaj jest lepszy zależy od indywidualnych preferencji.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zdalnej nauki organizator powinien zapewnić łatwy dostęp do kadry dydaktycznej i dawać dużo możliwości na rozwiązanie wszystkich wątpliwości. W przypadku szkolenia stacjonarnego koniecznie trzeba się upewnić, czy proponowana lokalizacja oraz godziny kursu nam odpowiadają.

Dodatkowo jeszcze przed zapisaniem się na kurs trzeba dokładnie sprawdzić co wchodzi w jego zakres. W jakiej formie udostępnione zostaną materiały szkoleniowe, czy organizator sprawdza nabytą przez kursantów wiedzę itp. O czym jeszcze nie można zapominać?

Przed zapisem na szkolenie warto upewnić się, że oceny byłych kursantów są pozytywne. Informacje zawierane przez były uczestników szkolenia pozwalają także zdobyć praktyczne informacje na temat przebiegu nauki. Dlatego zawsze lepiej postawić na ośrodek z ocenami.

Uprawnienie SEP zdobędziesz cały rok

Każdy, kto zapisuje się na kurs i myśli o nabyciu uprawnień musi pamiętać, że może to zrobić przed cały rok. Stowarzyszenie Elektryków Polskich organizuje sesje egzaminacyjne od stycznia do grudnia w wielu miastach na terenie całego kraju. Często uprawnienie SEP można nabyć nawet w niewielkich miejscowościach.

Oznacza to, że ośrodki szkoleniowe regularnie tworzą nowe grupy kursantów. Dlatego, gdy ktoś nie jest pewien szkolenia online lub uważa, że aktualnie dostępne kursy SEP są zbyt daleko, nie ma powodu do obaw. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie pojawi się nabór do nowych grup szkoleniowych w pobliżu miejsca zamieszkania.