narzędzia elektryka, SEP
Technologia

Co to jest uprawnienie SEP?

Przeglądając codziennie internet w poszukiwaniu pracy, wielu młodych ludzi często spotyka się z tajemniczym określeniem. Chodzi o tak zwane uprawnienia sep. W artykule wyjaśnimy bardzo ogólnie, czego dotyczą owe kwalifikacje i komu szczególnie się one przydadzą. Co więcej, podpowiemy, co zrobić, aby je bez problemu otrzymać.

Uprawnienie SEP – czy jest faktycznie niezbędne?

Termin sepowskie uprawnienia pojawia się głównie wtedy, kiedy mamy do czynienia z branżą elektryczną. Jeżeli ktoś chce pozytywnie przejść etap rekrutacji i legalnie pracować na stanowisku elektryka, musi pokazać udokumentowane umiejętności. Jednak najpierw konieczne będzie zapisanie się na krótki, trwający maksymalnie kilkanaście godzin, kurs. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i pozwala nabyć odpowiednią wiedzę (przydatną również w codziennym życiu).

Co prawda takie odbywające się nawet w mniejszych miastach albo przez internet szkolenie (elektryczne, gazowe lub energetyczne) nie jest obowiązkowe, ale warto w nim uczestniczyć. Szczególnie, jeżeli zależy komuś na bardzo dobrze płatnej pracy. Złą wiadomością jest to, że uprawnienia sep są ważne tylko pięć kolejnych lat. Dobrą natomiast, że łatwo je zdobyć, a później odnowić. Wystarczy mieć osiemnaście lat, pokazać świadectwo ukończenie szkoły podstawowej, uważnie słuchać doświadczoną osobę prowadzącą szkolenie i zdać ustny egzamin państwowy (mając dobrą motywację, nie będzie to szalenie trudnym zadaniem).

Dlaczego sepowskie uprawnienia są ważne?

Jeśli ukończymy kurs tematyczny oraz otrzymamy następnie pozytywny wynik z testu, to w ciągu dwóch tygodni na naszym biurku znajdzie się nadesłany, profesjonalnie wyglądający dyplom (inaczej zwany certyfikatem). Takie świadectwo będzie oczywiście dowodem na to, że mamy uprawnienie sep, które pozwoli nam na wykonywanie prac w zakresie danej kategorii (czynności, jakimi możemy zajmować się zgodnie z prawem i przepisami BHP).

Zdecydowana większość pracodawców (właścicieli firm z branży elektrycznej, energetycznej i cieplnej) wymaga, aby młodzi ludzie, którzy pragną znaleźć zatrudnienie, okazali im uprawnienia sep w postaci wspomnianego wyżej dyplomu. Wówczas jest szansa, że po wstępnej rozmowie, za kilka dni będą obsługiwać również urządzenia funkcjonujące pod napięciem wyższym niż 1kV. W innym przypadku szef przedsiębiorstwa będzie się obawiał powierzyć młodemu, niedoświadczonemu mężczyźnie bez uprawnień tak odpowiedzialnego zadania (do którego należy eksploatacja skomplikowanych maszyn elektrycznych).