uprawnienia SEP, kurs SEP
Technologia Przemysł

Uprawnienia SEP – czy warto je posiadać?

Na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert dla specjalistów zajmujących się obsługą oraz eksploatacją maszyn ciepłowniczych i urządzeń elektrycznych. Sektor ciepłowniczy bardzo dynamicznie się rozwija o czym świadczą inwestycje w odnawialne źródła energii. Ponadto wyzwania w postaci ograniczania spalania węgla stawiane przedsiębiorstwom wymuszają w pewnych stopniu poszukiwanie nowych, wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym, ludzie zaczynają coraz mocniej interesować się szkoleniami SEP ze względu na szansę zdobycia nowego, perspektywicznego zawodu. Jeśli chodzi o szkolenia, które pozwalają uzyskać uprawnienia SEP cena potrafi się dość znacząco różnic w zależności od grupy uprawnień.

Uprawnienia SEP G1,G2 oraz G3 – czym się różnią?

Uprawnienia z grupy G1 to uprawnienia pozwalające na obsługę oraz eksploatację maszyn elektrycznych do 1kv. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP do 1kv cena oscyluje zazwyczaj w granicach 500-600 zł. Wydawane są one przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, od których pochodzi skrót SEP. Aby zdobyć takie uprawnienia należy złożyć wniosek do wyżej wymienionego stowarzyszenia, a następnie odbyć specjalistyczne szkolenie. Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej placówki szkoleniowej. Należy w tym przypadku kierować się renomą danej placówki, bowiem odbycie szkolenia ma nie tylko dać nam certyfikat, ale także zapewnić odpowiednią wiedzą potrzebną do zdobycia nowego zawodu.
Uprawnienia G2 to uprawnienia ciepłownicze. Pozwalają one na legalną eksploatację, obsługę, montaż oraz serwis maszyn ciepłowniczych. Są one niezbędne w branży odnawialnych źródeł energii, która staje się coraz bardziej popularna z każdym rokiem.
Ostatnia grupa uprawnień czyli G3, to uprawnienia gazowe. Jeśli chodzi o uprawnienia gazowe cena szkoleń waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Czy warto posiadać uprawnienia SEP

Zdecydowanie warto zyskać takie uprawnienia. Umożliwiają one zdobycie ciekawego oraz dobrze płatnego zawodu, który będzie stabilny jeszcze przez wiele lat. Branża energetyczna oraz ciepłownicza dynamicznie rozwija się z każdym rokiem, w związku z czym cały czas rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Każdy kto poważnie myśli o swojej przyszłości, powinien zainteresować się zdobyciem kompetencji, które umożliwią mu pracę w wyżej wymienionych branżach. Uprawnienia SEP to gwarancja perspektywicznego oraz dobrze płatnego zawodu.